آداپتور چیست؟

آداپتور چیست؟

ابتدا به چیستی، مفهوم و معنی لغوی آداپتور می‌پردازیم. در لغت لاتین به آداپتور AC Adapter می‌گویند که مفهوم آن به زبان فارسی مبدل الکتریکی می باشد. آداپتورهای جریان متناوب برای تأمین انرژی دستگاه های الکترونیکی که منبع تغذیه داخلی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. منبع تغذیه الکتریکی داخلی و آداپتورها دارای ساختاری مشابه می باشند.

در اصل بیشتر مبدل های جریان متناوب به جریان مستقیم منبع های تغذیه ای هستند که یک ترانسفور برای تبدیل ولتاژ بالا به ولتاژ کمتر، تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم، فیلتر و تبدیل امواج و همچنین کنترل جریان الکتریکی را در خود جا داده است. اندازه آداپتورها معمولاً به اندازه ترانسفورماتور بستگی دارد.

هر وسیله الکترونیکی برای روشن شدن و رسیدن به اهدافش نیاز به یک منبع انرژی دارد. دوربین های مداربسته هم برای روشن شدن و ارسال تصاویر نیاز به یک منبع تغذیه به نام آداپتور دارند. وظیفه اصلی اداپتور یا منبع تغذیه دوربین مداربسته تغییر ولتاژ برق شهر از ۲۲۰ ولت به ولتاژ مناسب برای دوربین های مداربسته (معمولا ۱۲ ولت) استدوربین های مدار بسته از جمله سیستم های امنیتی پرکاربرد می باشند که در مکان های مختلف توسط افراد و سازمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در هنگام انتخاب دوربین مدار بسته نیاز است تا دقت و توجه زیادی نمود تا دستگاهی را متناسب با نیاز موجود انتخاب نمود. در نظر گرفتن نوع دوربین، نوع لنز به کار رفته در آن، حافظه موجود در آن و غیره از مواردی است که در هنگام خرید دوربین باید در نظر داشت. در این میان منبع تغذیه در دوربین مدار بسته نیز نقش مهمی را ایفا نموده و باید متناسب با نوع دوربین انتخاب گردد. در این مقاله به معرفی منبع تغذیه در دوربین مدار بسته و ویژگی هایی که باید داشته باشد پرداخته شده است.

آداپتور چیست

 

موقع نصب سیستم مداربسته، در انتخاب منبع تغذیه دو راه حل متفاوت وجود دارد:

استفاده از منبع تغذیه مشترک برای تمامی دوربین ها

استفاده از منبع تغذیه مجزا برای هر دوربین

حالا این سوال پیش می آید که منبع تغذیه مرکزی بهتر است یا آداپتور مجزا؟

موقع نصب دوربین مداربسته با این چالش روبرو می شوید که از یک منبع تغذیه مرکزی برای همه دوربین ها استفاده کنید یا آداپتور مجزا برای هر دوربین؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

انواع آداپتور دوربین مداربسته :

در کل اداپتور دوربین مداربسته به دو گروه اداپتورهای تکی و اداپتور صنعتی تقسیم بندی می شوند.

مزایای آداپتور مرکزی:

 • راندمان و تضمین عمر آداپتورهای مرکزی نسبت به آداپتورهای تک آمپر متصل به دوربین بیشتر است.
 • کاراز لحاظ  فیزیکی شکیل و مرتب است.
 • عیب یابی و رفع خرابی در منبع تغذیه مرکزی دوربین مدار بسته سریعتر است.
 • هزینه کمتری نسبت به اداپتور مجزا دارد.
 • در صورت کنار هم بودن کابل کواکسیال تصویر و کابل تامین کننده برق منبع تغذیه، نویزی روی تصویر دوربین نمی افتد.

 معایب:

در صورت خرابی منبع تغذیه تمامی دوربین ها از مدار خارج می شوند.

در مسیرهای طولانی به علت انتقال برق به صورت 12 ولت افت ولتاژ زیادی اتفاق خواهد افتاد.

مزایای اداپتور مجزا:

 • در صورت خرابی منبع تغذیه تنها یک دوربین از مدار خارج می شود.
 • به علت انتقال برق به صورت 220ولت تا محل دوربین افت ولتاژ حدود 20 برابر کمتر خواهد بود.
 • هزینه سیم کشی منبع تغذیه برق دوربین مدار بسته کم می شود.
 • بهترین روش برای مسیر های طولانیست چون افت فشار بسار کم می شود.

معایب :

 • اداپتورهای موجود در بازار معمولا عمر کمتری نسبت به منابع تغذیه صنعتی دارند و با توجه به تعداد دوربین ها احتمال خرابی هر یک بالاتر می رود.
 • در کل مسیر کابل ها دارای ولتاژ برق شهر هستند که تعمیر و نگهداری دوربین ها را تا حدی خطر آفرین می کند.
 • مجبور می شوید در کنار هر دوربین از یک باکس پلاستیکی برای نصب اداپتور آن استفاده نمایید.

 

ذخیره انرژی در منبع تغذیه دوربین مدار بسته:

یکی از چالش هایی که در دوربین های مدار بسته وجود دارد در هنگام قطعی برق است که در این صورت منبع تغذیه قادر به تامین انرژی دوربین نبوده و در نتیجه تصویری ضبط نمی شود. سارقین در بسیاری از مواقع فیوز برق ساختمان را قطع کرده و بدین ترتیب دوربین مدار بسته را قطع می نمایند.

 برخی از منابع تغذیه دوربین در بازار وجود دارند که امکان قرار دادن باتری درون آنها جهت ذخیره انرژی در مواقع ضروری وجود داشته و در صورتی که به هر دلیلی برق شهری قطع گردد امکان ضبط تصویر برای مدتی محدود وجود دارد. بسته به این که چه تعداد دوربین در ساختمان موجود باشند و همچنین ظرفیت باتری خریداری شده چقدر می باشد، زمان های مختلفی برای روشن ماندن دوربین در مواقع قطعی برق وجود خواهد داشت.

نکات مورد توجه در خرید منبع تغذیه دوربین مدار بسته:

ولتاژ مورد استفاده در دوربین های مدار بسته دید در شب 1 آمپر بوده و نیاز است تا آداپتوری برای این دوربین ها انتخاب گردد که بس متناسب با ولتاژ آنها باشد. به منظور محاسبه دقیق میزان ولتاژ دوربین های مدار بسته می توان تعداد ال ای دی هایی که در دوربین استفاده شده و طول کابل های به کار رفته را اندازه گیری و سپس آداپتور مناسب آن را خریداری نمایید.

استفاده از یک منبع تغذیه ۱۲ ولت ۱ آمپر و یا یک منبع تغذیه مرکزی برای جلوگیری از ایجاد نویز در دوربین ها می تواند مناسب باشد.

در هنگام خرید منبع تغذیه باید توجه کرد که آداپتور دارای فیلتر نویزگیر بوده و قادر به تنظیم برق خروجی باشد.

پس از محاسبه میزان آمپر دوربین مدار بسته نیاز است تا آداپتوری خریداری گردد که مقدار 30 درصد آمپر بالاتری از مقدار محاسبه شده داشته باشد و دلیل این امر کاهش راندمان آداپتورها پس از گذشت مدت زمان مشخص می باشد.

آداپتور چیست

شیوه اتصال منبع تغذیه به دوربین مدار بسته:

نصب منبع تغذیه در پروژه های مختلف متفاوت بوده و ممکن است در مکان های مختلفی نصب شود. گاهی اوقات ممکن است آداپتور را در کنار دوربین نصب نمایند که در این صورت نیاز است تا منبع تغذیه درون یک جعبه پلاستیکی یا فلزی قرار گرفته که جنسی عایق و ضد آب دارد.

نصب منبع تغذیه در کنار دوربین باعث می شود تا زیبایی و ظاهر کار حفظ نشده و کنار دوربین کمی شلوغ شود. در این مواقع می توان مکانی دورتر از دوربین را در نظر گرفته و آداپتور را در آن مکان قرار داد و با استفاده از کابل های اضافی آن را در مکان مورد نظر تعبیه نمود.

برای قرار دادن منبع تغذیه در فاصله ای دورتر از دوربین مدار بسته می توانید از مبدل های نری و مادگی استفاده نموده و با استفاده از یک کابل بلند آداپتور را به دوربین متصل کرد. در این حالت پایه های مثبت به هم و پایه های منفی نیز به یکدیگر متصل می گردند و با جا به جایی این مبدل ها دوربین مدار بسته کار نخواهد کرد.

 

 

نکات ضروری درهنگام نصب دوربین مداربسته:

 • دوربین مداربسته بر روی سطوخ فلری مانند: تیرآهن، نبشی، قوطی و… نصب نکنید.
 • در صورت اجبار در نصب دوربین مداربسته بر روی سطح فلزی حتما از عایق پلاستیکی به ضخامت کافی استفاده نمایید.
 • دوربین مداربسته در معرض آفتاب مخصوصا در مناطق گرمسیری حتما با سایبان و در کاور دوربین مداربسته نصب گردد.
 • کابل کشی ها نباید از کنار برق فشار قوی، ترانس های صنعتی، دستگاه جوش، فرکانس های بالا،دکل های مخابرتی و تجهیزات مشابه موجب نویز در تصویر می شود.
 • برای هر دوربین مداربسته سعی نمایید یک تغذیه مجزا 12 ولت 2 آمپر واقعی و یا ازاداپتور مرکزی سوییچینگ در بسترکابل برق مناسب استفاده نمایید. (حتی المقدور از فیوز جداگانه و استابلایزر و UPS استفاده نمایید).
 • اگر می خواهید در هر زمان و مکان دوربین های شما به طور مرتب کار کنند باید از آن ها نگهداری و مراقبت کنید.
 • استفاده از تجهیزات نامناسب می تواند حتی دوربین را از کار بیندازد. کابل های دوربین مدار بسته را از وسایل الکترونیکی دور نگه دارید، بررسی کنید که کابل های دوربین مدار بسته دور از آب و هوای مرطوب باشند.
 • در صورتی که دوربین مداربسته را بدون هیچ محافظی در معرض نور خورشید, رطوبت باران و… قرار دهید طول عمر آن به شدت کاهش می یابد در ضمن دوربین را حتمادر مکان نصب خود محکم نماییدتا در صورت وقوع زلزله و یا طوفان دچار خسارت نگردد.
 • هر گونه شاخه یا برگی که ممکن است جلوی دید لنز دوربین را بگیرد، از لنز دوربین دور کنید.
 • در دوربین های لنز متغیر زوم دوربین را هر چند مدت یکبار بررسی کنید تا از کارکرد صحیح آن مطمئن شوید.
 • مانیتور دوربین مدار بسته خود را هر چند مدت یکبار بررسی کنید تا مطمئن شوید تصاویر واضحی در اختیار شما قرار می دهد.
 • ضبط تصاویر توسط دستگاه مدیریت تصاویر را به صورت هفتگی چک کنید تا از کارکرد صحیح سیستم مطمئن شوید.
 • بهتر است در زمان های مشخص میکروفون دوربین را تمیز کنید تا صدا به درستی منتقل شود.
 • به روز بودن زمان و تاریخ دوربین مداربسته خود را کنترل کنید.
 • در صورتی که در پروژه خود به نصب دوربین مداربسته گردان نیاز دارید حتما باید از منبع مجزا برای دوربین های خود استفاده نمایید چراکه معمولا دوربین های گردان با ولتاژ 24 ولت کار می کنند و اداپتور مختص خود را دارند.

جمع بندی:

آداپتور یا منبع تغذیه یکی از اجزای مهم به کار رفته در دوربین های مدار بسته می باشد که بدون وجود آن امکان تبدیل ولتاژ برق شهری به ولتاژ مورد نیاز دوربین وجود نیست و دوربین شما کار نمی کند. انواع مختلفی از آداپتورها وجود دارند که بسته به فاکتورهای مختلف می توان هر یک را انتخاب کردبه صورت کلی سعی کنید در سیستم های مداربسته کوچک با کابل کشی کم از منبع تغذیه مرکزی و در محل های بزرگ از منبع تغذیه مجزا استفاده کنیدنیاز است تا پیش از خرید آداپتور، مزایا و معایب انواع منبع تغذیه در دوربین مدار بسته را مطالعه کرده تا انتخاب مناسبی داشته باشید.دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...